Contera postaví v srdci Ostravy inteligentní administrativní budovu  Organica

Contera postaví v srdci Ostravy inteligentní administrativní budovu Organica

Nejmodernější technologie včetně inteligentního ovládání budovy, kvalitní architektura, certifikace BREEAM Excellent a prestižní adresa v nově vznikajícím centru města. To jsou nejzajímavější atributy budovy Organica, kterou staví developerská společnost Contera v Ostravě. Významnou část budovy si po dokončení v roce 2023 pronajme společnost TietoEVRY, mezinárodní poskytovatel IT služeb a jeden z největších zaměstnavatelů v Moravskoslezském kraji. Organica ale nabídne uživatelům a návštěvníkům mnohem víc.

Contera, která se doposud zaměřovala zejména na moderní průmyslové stavby, diverzifikuje své portfolio a vstupuje do segmentu developmentu administrativních budov. Organica vyroste v centru Ostravy v oblasti zvané Karolina.

„Výjimečná lokalita, vysoká kvalita stavby a excelentní architektura jsou největším lákadlem pro budoucí klienty i zákazníky. Organica se stane součástí nového administrativně-obchodního centra Ostravy, kde již stojí obchodní centrum Fórum Nová Karolina, administrativní budova Nová Karolina Park nebo budovy Trojhalí. Lokalita se nachází v pěším dosahu historického centra, ale také velkých dopravních uzlů, jako je železniční stanice Ostrava střed nebo autobusové nádraží. Troufnu si říci, že lepší místo v Ostravě nenajdete,“ říká Dušan Kastl, partner a výkonný ředitel Contery.

Přestože to dnes již nikdo prostým pohledem nezjistí, jedná se o bývalý brownfield, který zde zbyl po dlouholeté průmyslové činnosti. Pozemek, který město po uzavření koksovny a dolu Karolina důkladně sanovalo a nákladnou cestou zbavilo kontaminace, získala Contera v tendru. Uspěla s koncepcí budovy nabité moderními technologiemi, reflektující stávající okolní zástavbu a kombinující špičkově vybavené kanceláře s maloobchodem.

Unikátní pracovní prostory

Organica je stavba s šesti nadzemními podlažími, přičemž to poslední bude mít otevřenou terasu se zelení a relaxační zónou, a dvěma podzemními podlažími s parkovištěm a technickým zázemím. Celá budova o hrubé podlažní ploše 26 300 m2 nabídne 23 300 m2 pronajímatelných kancelářských a obchodních prostor, na jednom podlaží je možné poskytnout až 4 200 m2 ucelené kancelářské plochy. Ve východní části směrem do náměstí Biskupa Brunase budou nacházet maloobchodní jednotky, na dalších stranách zázemí pro zaměstnance včetně kolárny a také restaurace s kavárnou.

Přestože výstavba ještě nebyla zahájena, budova je již z více než poloviny pronajatá. Majoritním uživatelem bude společnost TietoEVRY, významný skandinávský dodavatel IT služeb a softwaru s působností po celém světě, který sem přestěhuje svou českou centrálu. Obsadí téměř čtyři podlaží, zbývajících 5 000 m2 kancelářských ploch nabídne Contera dalším klientům. Celý projekt by měl být dokončen nejpozději ve třetím kvartálu roku 2023.

„Pandemie ukázala, že práce na dálku nebo z domova našim zaměstnancům vyhovuje a rádi by tuto možnost využívali i po jejím zdárném překonání. Z interního dotazování však současně vyplynulo, že našim lidem chybí úzká spolupráce s kolegy, společné potkávání a diskuse podněcující kreativitu. Tento klíčový atribut nejsme schopni perfektně replikovat v on-line prostředí. Odpovědí na tento problém je pro nás nový projekt Organica, “říká Petr Lukasík, generální ředitel TietoEVRY Czech.

Společnost zde svým zaměstnancům nabídne unikátní pracovní prostory, které respektují pestrou škálu činností IT firmy i potřeb moderního stylu práce. Prostory budou rozděleny na zóny reflektující svůj účel – zónu klidu, potkávání, týmové či individuální práce. TietoEVRY dokonce svým zaměstnancům dovolí podílet se přímo na podobě všech interiérů.

Nová budoucnost pro Ostravu

Návrh budovy je dílem studia Schindler Seko Architekti, které je již nyní podepsáno pod celou řadou významných staveb.

Organica je navržena ve velmi vysokém standardu, ale zároveň tak, aby se chovala šetrně k životnímu prostředí. Teplota a kvalita vnitřního vzduchu je kontrolována pomocí čidel a reaguje na koncentraci lidí v daném prostoru. Kde se zrovna nikdo nenachází, tam bude přísun vzduchu nižší. Na parkovišti najdou návštěvníci volné místo pomocí systému chytrého parkování. Samozřejmostí jsou doplňkové zdroje energie, díky nimž bude budova částečně energeticky soběstačná. Objekt bude vybaven nabíjecími stanicemi pro elektromobily, energii pro své telefony nebo tablety mohou návštěvníci získávat díky USB přímo z laviček.

„Ostrava se postupně mění. Odprošťuje se od těžkého průmyslu a přetváří se v moderní město. Contera se v Ostravě dosud soustředila převážně na development průmyslových parků, které jsou ale důležitým odrazovým můstkem pro rozvoj služeb s vyšší přidanou hodnotou. Město je také důležitým obchodním uzlem v rámci střední Evropy a součástí aglomerace s několika miliony lidí. Jsme rádi, že s naší Organikou k tomuto rozvoji přispějeme,“ říká Dušan Kastl.

Název Organica odkazuje ke konceptu stavby, který byl inspirován přírodními tvary, a symbolizuje rovněž novou budoucnost pro Ostravu. Budova se bude pyšnit certifikací BREEAM Excellent, která je zárukou šetrného provozu a udržitelnosti. „Kromě nejmodernějších technologií uvnitř budovy a udržitelného nakládání s energiemi se zaměřujeme i na vnější prostředí a zeleň v jejím okolí. Proběhnou zde rozsáhlé sadové úpravy s lavičkami, které dotvoří přilehlé náměstí a zpříjemní pobyt zaměstnanců i návštěvníků,“ upřesňuje Martin Budina, projektový ředitel Contery.

„Dlouhodobě podporujeme privátní investice ve městě a systematické přípravě volných ploch k nabídce investorům věnujeme velkou pozornost. Koncepční rozvoj města, a zvlášť jeho centra, není možný bez úzké spolupráce veřejného a privátního sektoru. Se společností Contera máme dobrou zkušenost z projektu průmyslové zóny v Hrušově, který je aktuálně v realizaci, a oceňujeme její drive. Věřím, že i objekt Organica vzbudí oprávněnou pozornost mezi těmi zájemci o podnikání v Ostravě, kteří požadují atraktivní pracovní prostředí, a také že vhodně architektonicky doplní danou lokalitu, “uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Virtuální 360° vizualizaci projektu Organica si můžete prohlédnout zde:

Čtěte také